OKULLARIN YENİDEN AÇILMASI İLE… ÇOCUKLARIMIZI ERKEN UYKU DÜZENLERİNE NASIL GERİ DÖNDÜREBİLİRİZ?
المنتدى الإسلامي العالمي للتربية

OKULLARIN YENİDEN AÇILMASI İLE… ÇOCUKLARIMIZI ERKEN UYKU DÜZENLERİNE NASIL GERİ DÖNDÜREBİLİRİZ?

Yaz tatili bitmek üzere ve çocukların yeniden okula gitmesine sadece sayılı günler kaldı. Tatilde gece geç saatlere kadar uyanık kalmaya alıştılar. Bazıları gün doğana kadar uyanık kalır. Günün geri kalanında uyur ve çok geç uyanır. Tekrardan okula adapte olabilmeleri ve erken kalkmaları için erken uyumaya alışmaları gerekiyor. Onların tekrardan erken uyku düzenlerine dönmeleri için ne yapabilirim?  

CEVAP:

Evet okullar yeniden açılıyor. Hayat normal düzenine tatilin aksine mecburen döner. İçinde öğrencilerin olduğu her ev erken kalkma ve okula gitme sistemine tabi olur. Aynı zamanda okuldan gelmede böyledir. Buda erken uyanmada rutin bir zorunluluk hali meydana getirir. Çocuklar her yaş evresinde aynı değillerdir tabii olarak.  Bu göz kulak olmada da böyledir. Ergenler konusunda tavsiye ve hatırlatma haricinde çok fazla yapabileceğimiz bir şey yoktur. Onlar ev içerisinde ki buluşmalarda ve günlük aktivitelerde belirli bir düzene sahip olmalarını istediğimiz küçük çocukların tabi oldukları kurallara tabi değildirler.

Çocuğunuzu yeni okul sezonu başlamadan erken uyku düzenine geri döndürmek ve erken kalkması için bazı öneri ve tavsiyelerimiz var.

Birincisi: Gece en geç ayakta kalınabilecek bir saat sınırı belirlemek. Gece yarısı saat 12‘yi geçmeyecek şekilde bir gece programı yapmaya özen göstermek.

İkincisi: Çocuğu erken uyuyamasa bile yatağında kalmasında ısrarcı olmak, belleği yeni düzene alışıncaya kadar bu durum normaldir.

Üçüncüsü: Yatsıdan sonra evdeki ışıkları kapatmaya ve zamanı ne olursa olsun uykuya geçildiğinde ışıkları azaltmaya özen gösterin.

Dördüncüsü: Yemek saatlerini tatildekinden ayrı düzenlemek. Kahvaltıyı daha erken saatlere almak, yine öğlen yemeği en geç ikindi vakti 4 ten önce yenilmelidir. Yoksa akşam yemeği saat 9 ‘u bulacaktır. Peyder pey erken saate alarak düzenlemek mümkün olacaktır.

Beşincisi: Sağlığa faydaları nedeniyle çocuğa yatmadan önce bir bardak ılık süt veya sütlü içecek vermeliyiz.

Altıncısı: İçinde kafein bulunan çay ve gazlı içecekleri içme alışkanlığını ortadan kaldırın.

Yedincisi: Çocuklara akşamları tatlı vermekten kaçının. Çünkü şeker türü şeyler zihni harekete geçirip uyandırdığı için erken uyku düzenini etkileyecektir.

Sekizinci: Çocuklara erken saatte uyku öncesinde hikâye ve öyküler okumak çocuğu uykuya hazırlayacaktır.

Akşam programının hafif tutulması, yemek saatlerinin düzenlenmesi ve geceleri loş ışık kullanılması 

 

 

  

 

قد يعجبك ايضا