Çalışma: Çocuğun Geçirdiği Psikolojik Travmalar Eğitim Seviyesini Zayıflatır​​​​​​​
المنتدى الإسلامي العالمي للتربية

Çalışma: Çocuğun Geçirdiği Psikolojik Travmalar Eğitim Seviyesini Zayıflatır​​​​​​​

Yapılan bir çalışmada, ilk çocukluk yıllarında, doğumdan beş yaşına kadarki dönemde yaşanan travmaların, ergenlik döneminde beyindeki hipokampus alanının azaltılmasına yol açtığını ortaya koymuştur.

Ajman News haber ajansına göre bu çalışma, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Vanderbilt Üniversitesi’nde yapıldı ve sonuçları da Gelişim Bilimleri dergisinde yayımlandı.

Vanderbilt Üniversitesinde Psikoloji alanındaki Yrd. Doç. Dr. Catherine Humphreys, bizlere: “Bu bulgular, bize hassas bir dönemin olabileceğini ve eğitim, hafıza ve ruh hali ile ilişkili olarak travma ve stresin hipokampusun gelişimini etkileyebildiğini söylemektedir.”

Hipokampus, yaşamın ilk yıllarında hızlı bir değişim gösterdiğinden, bu dönemde yaşanan stres ve travmanın etkileri, çocuk tarafından hatırlanmayanların bile, beynin bu bölgesini anlama noktasında özellikle önem teşkil etmektedir.

Bu çalışmada, yaklaşık 178 erken ergenlik dönemindeki gencin MRG cihazıyla beyin görüntülemeleri yapılmış ve çocukluklarındaki travmatik olaylara değinilerek onlarla birebir görüşülmüştür.

Ayrıca bu çalışmada, boşanmalar, yeni bir topluma geçiş, aile üyelerinden ayrılma, aileye yakın birisinin ölümü veya hastalığı, şiddet veya fiziksel istismar gibi 30’dan fazla psikolojik baskı türü incelenmiştir.

 

قد يعجبك ايضا